Апостола на Свободата
Едва ли има българин, за когото Васил Левски да не е символ на святост… Въпреки усилията на научната фактология да види и покаже в него просто човека, историческата личност.
Святост – като саможертва, отдаденост и целеустременост към Свободата!
Но и святост на изпреварилия времето интелект: на трезво-мислещ стратег, на безкомпромисен идеолог, на толерантен към човеците хуманист, независимо от етническата и религиозната им принадлежност.
И не на последно място – святост заради невероятното цялостно обаяние на личността, чиято външна и вътрешна красота е останала неопорочена пред олтара на саможертвата за Отечеството.
Всичко, свързано с Левски, е съвременно.
Всичко е актуално за всяко българско време.
По случай 146 годишнината от смъртта на Левски училище „Образователни технологии” организира вълнуващи инициативи по предметите история, изобразително изкуство, български език и литература. Учениците от начален курс, вдъхновени от г-жа Кристина Ташкова и Магдалена Райкова, създадоха вълнуващи портрети на Апостола. Всяко от децата се постара да изобрази според индивидуалния си усет и талант чертите и волевия израз на Васил Левски. За децата от 1. до 4. клас учителите направиха конкурс за словесно послание на тема: „Какво ще направя с мислите на Васил Левски?” Екипът създаде красив албум, съдържащ изображения, портрети, пликове с текст и… истински съчинения, в които децата показаха първите си стъпки в писането на есе и най-вече – увереността си в уроците по родолюбие.
По-големите ученици от среден курс вложиха креативността си в проекти, базирани на сериозна научно-изследователска работа по история. Заедно с това проявиха умения за подбор и обработване на информация, за аргументиране и изразяване, за откриване на междупредметни връзки. Показаха естетически усет и презентативни умения.
Какво ще направите с мислите на Левски? Това е въпрос, който ще покаже най-автентичната вътрешна същност на всеки от нас…
Бяха класирани три от есетата на децата. Първо място е за Ясен Хубанов от 2. А клас, второ място – Самуил Райков от 4. В клас и трето място – Ноемин Райкова от 2. А клас.
Учениците отбелязаха и честването на националния празник 3 март, като изработиха макети на „Паметника на Свободата“ по модела на монументалната скулптура на връх „Свети Никола“ и пластична възстановка на Шипченската битка. Запознаха се с произведението на Иван Вазов „Опълченците на Шипка“ и претвориха впечатленията си за големия подвиг и самоотвержеността на българското опълчение в образи и форми.