Децата от ЧОУ учиха и завързваха приятелства на зелено училище
Краят на учебната година е традиционно време за екскурзии. Децата от Частно основно училище „Образователни технологии“ пренесоха процеса на обучение за пет дни в един богат исторически район около гр. Трявна и съседни градове с пътуващо зелено училище.
Децата усетиха духа на преподаване по времето на Петко Славейков с посещение на Славейковото школо. Старото школо (също Тревненското школо) е първото българско светско училище в Трявна, основано през Възраждането. Училището е създадено през 1836-1839 г., приблизително по същото време, както Априловската гимназия в Габрово. Петко Славейков преподава тук в продължение на осем години и основава „книгохранителницата“ (градска библиотека, 1847).
Учениците успяха да се докоснат до изкуството на различните занаяти, чрез посещение на Даскаловата къща и АЕК „Етъра“. Даскаловата къща е Строена за двама от синовете на хаджи Христо Даскалов. При освещаването на къщата на Гергьовден 1808 г. майсторът Димитър Ошанеца и калфата Иван Бочуковеца сключват облог и шест месеца работят великолепни тавани-слънца в двете одаи на дома. Слънцата галят и днес с лъчите си гостите.
Малките ни възпитаници стъпиха по земите, върху които са стъпвали царете от Второто българско царство – Царевец. Видяха и чуха интересни легенди в Мултимедийния посетителски център „Царевград Търнов“. Чрез новите технологии и интерактивни методи децата успяха да се докоснат до индустриалното минало в Интерактивния музей на индустрията в гр. Габрово.
Всичко това бе съчетано с уникални природни гледки и дадености на градовете Трявна, Габрово, Велико Търново и Дряново със забележителния Дряновски манастир. Децата успяха да разгледат и причудливите форми, създадени от природата в пещерата „Бачо Киро“. Всички заедно научиха много, забавляваха се и създадоха нови приятелства.