Участие на ЧОУ „Образователни технологии“ в национална програма „Иновации в действие“
В периода 11.11.2019 г. – 15.11.2019 г. по националната програма „Иновации в действие“ в ЧОУ „Образователни технологии“ гостуваха ученици и преподаватели от Обединено училище „Свети Климент Охридски“ – с. Дебрен и от 202 ОУ „Христо Ботев – с. Долни Пасарел. Учениците – представители на съответните училища – се включиха с интерес във всяка от проведените в часа дейности. Гостите присъстваха на иновативни открити уроци по история и цивилизация, география и икономика, биология, както и на ефективни бинарни уроци. Във всички тях се показа интигуващо съчетаване на научни знания от различни области с технологични, естетически, дигитални, игрови и двигателни активности и умения.
В часа по история и цивилизации с 5. „а“ и „б“ клас се представи урок за нови знания “Първите писмености”. Въведена бе легендата за създаване на писмеността на фона на древноегипетска музика. Разказът постепенно премина в представяне на фактите посредством таблица. Цялата информация, която трябваше да се запише от децата, се виждаше в платформата на училището Мудъл. Там учениците откриват освен уроци, създадени по достъпен за тях начин, също така и тестове, учебни филми и др. Урокът продължи с учебна игра за затвърждаване на знанията. Децата бяха разделени на 3 групи, определено им бе време и те трябваше да свържат видовете писмености с техните особености, държави и материали за писане. В края на часа децата влязоха в роля на писари от Древен Египет и изрисуваха имената си на папирус, който получиха като подарък. Историята оживя в ръцете на учениците!
В часа по география и икономика със 7. „а“ клас бяха приложени идеи за креативни решения при създаване на туристически маршрут през природните зони на Европа чрез използване на картографския сайт My maps, който е със свободен достъп до интерактивни карти (в реално време). Картата по дефиниция е синтезен продукт, който едновременно опростява и обобщава пространството или процеси и явления, протичащи в него, за да ги направи разбираеми. На съвременния етап картата и картографските изображения за пръв път са достъпни в променена среда – виртуалната. Този факт директно дава възможност на учителя към съчетаването на визуалната и технологична грамотност на обучаемите с организирано, иновативно мислене за декодиране на информационните картографски послания. Предварителната подготовка на учениците беше свързана със запознаването с основните правила за създаване на туристически маршрут, а именно намирането, проучването и описването на избрани от тях интересни и значими природни обекти по избран от тях маршрут, транспортната достъпност на обектите (природа, транспортни средства, пътища), разстоянието между тях, времетраенето на екскурзията, както и правилата за работа в екип. Децата бяха разделени в 3 екипа, като всеки екип създаде организация за изпълнение на задачата. Разпределиха ролите си, определиха дейностите на всяка роля. Учителят уточни времето за изпълнение и начина на отчитане на задачите. В сайта на Google Maps учениците създадоха собствени интерактивни карти с възможност за планиране, оптимизиране и визуализиране на географското пътешествие, помагащо при разглеждане на избраните природни забележителности. На всяка персонализирана карта маркираха всички избрани от тях локации. След това ги визуализираха чрез снимков и видео материал, направиха описание на всяка локация, изчислиха разстоянието между тях и времетраенето на тяхното пътешествие. След определеното от учителя време всеки екип мотивира избора на маршрут и на всеки обект и доказа тяхната уникалност. Учениците използваха знанията, които са получили по география и икономика, както и по други учебни предмети.
На учениците от 3. „б“ клас беше представен иновативен бинарен урок по предметите „Човекът и обществото“ и „Изобразително изкуство“ на тема „Равнини, низини, полета и планини“. За създаване на емоционална нагласа и в подкрепа на вербалните обяснения по време на урока в стаята бяха осигурени различни табла, географски карти и картини.
Урокът беше базиран на сугестопедични елементи, заложени още в началото на годината. Премина през няколко етапа, като всеки от тях представяше информацията по различен начин, което по принцип допринася за т.н. „Тройно наслагване на информация“ и улеснява усвояването на материала от учениците. Изпълнението на задачите беше свързано с активизирането на различните типове интелигентност и начините за затвърждаване на знанията.
Първоначално децата бяха въведени в урока чрез историята „Пътешествие из България“. В тази история децата бяха пътешественици. Чрез загадки, задавани устно от учителя, трябваше да се ориентират по географската карта, което стимулира уменията за активно слушане. Обеснявайки докъде е стигнало пътешествието, учениците показват знанията си за повърхнината на България. Чрез тази задача се постигат концентрация и висока мотивация. В следващата част от урока децата изпълниха по групи проект, свързан с темата. Изработиха релефни географски карти с пластилин. Задачата изисква познания за елементите на географската карта и повърхнината на България.
Мотивираното практическо приложение на получените знания до този момент и виждането на резултатите на собствения труд формира у учениците увереност в знанията им. На практика се показва междупредметната връзка на учебните предмети и в познанията за света. Груповата работа развива и умението за учене един от друг. Мултисензорният подход, при който децата се движат и правят, също допрнася за трайното запаметяване.
На учениците от 3. „г“ клас бе представен иновативен урок по предметите „Човекът и природата“ и „Технолигии и предприемачество“ на тема „Кръговрат на водата“. Урокът премина през няколко етапа, като всеки от тях задаваше информацията от различна гледна точка, което дапринася за по-успешното усвояването на материала от учениците. Първоначално на децата бе представена презентация с цел да се въведе темата. Тя включваше не само информация по учебното съдържание, но и много допълнителна такава като гатанки и любопитни факти, които спомагат за климата в класната стая и мотивират учениците за търсене на много нови и интересни знания, обогатяващи общата им култура по темата.
Кръговратът на водата беше демонстриран чрез нагледни шаблони и интересен филм, чрез който се дава възможност на децата да развият способността си за самостоятелно учене и запомняне на информацията. В следващата част учениците изпълниха по групи 3D проект, свързан с темата и описващ всички етапи и аспекти. Задачите в края на часа включваха обобщение на материала по „Човекът и природата“ и поставяне на домашна работа.
Чрез проведения в 7. „а“ клас урок по биология беше демонстриран един интересен и иновативен начин за преминаване на час по природни науки чрез интердисциплинарна игра Actionbound. Играта се създава през уеб-базирана немска платформа по критерии, изцяло заложени от учителя. Всяко дете от отбора следва да има инсталирано приложението на играта на телефона си. При сканиране на кодове съответно се дава старт на самата игра.
Децата имаха заложени мисии за решение на определени казуси и задачи по биология, като занятието беше проведено навън. Изпълнението им беше свързано с разкриване на загадки, поставени на различни места в училищния парк. Разгадаването водеше до намиране на ключа или кода за следващата задача. Задачите включваха изучаван материал по физика, математика, химия и биология. Отборите трябваше да решат уравнения, а отговорът им ги водеше към определена страница, където беше скрит кодът за следващата задача. Трябваше да свързват успоредно електрични вериги и да заснемат работещата верига, за да продължат напред. Наблюдаваха разрези на растение под микроскоп, след което следваше да го нарисуват, означат и качат в платформата, където учителят го одобрява дистанционно, следейки хода на играта на всеки отбор. Бяха демонстрирани и други иновативни методи, като разглеждане на клетки с VR очила и водена практика и VR турове от учителите. Приложението дава интересни начини за използване на технологиите, като процесът изцяло е ръководен от учителя. Също така и от он-лайн базирани симулатори на Колорадския университет.