Екскурзия до Източни Родопи
В края на месец октомври ученици от ЧОУ „Образователни технологии“ бяха на жива практика в магическата планина на Орфей. Екскурзията се проведе с учебна цел. Като географи, историци и биолози децата тръгнаха по пътя на древните траки. Посетиха археологически, исторически и защитени природни обекти в Източните Родопи.
По тесните криволичещи пътища в живописните каньони на река Арда слушаха в захлас легендите за Орфей и Евридика, за скалните пирамиди – Вкаменената сватба до село Зимзелен и Каменните гъби край Бели пласт, формирали се преди близо 40 милиона години, когато Източните Родопи са били дъно на море. Разглеждаха с интерес открити вкаменелости.
Влязоха в роли на репортери и направиха снимки и видеофилми, отразяващи великолепието на природата и историческите забележителности. В направените интервюта с местни жители разговаряха за бита на родопчаните. Запознаха се на място с проблема на обезлюдяването в този отдалечен и малко познат край на нашата страна.
Учениците посетиха Природозащитния център „Източни Родопи“ в Маджарово. В урок на открито орнитолог от Центъра ги запозна с причините, довели до намаляване броя на лешоядите. Наблюдаваха колонията белоглави лешояди в скалите над Центъра. Някои от децата изявиха желание да се включат в доброволчески акции за опазване на грабливите птици.
След посещението си в Александровската гробница, скално-култовия комплекс край село Татул (един от най-озадачаващите мегалитни паметници на територията на България) и след като се разходиха по улиците на свещения скален град Перперикон, учениците се убедиха колко много тайни крият още недрата на България. Разбраха, че на този свят има повече места, отколкото пътища. Разбира се, стига да имаш желание да тръгнеш. Защото някои съкровища съществуват само за оня, който не се страхува и пръв тръгне по нов път. А до познанието се стига със смелост, упоритост и постоянство.